Realizacja projektu w szkoleZgłoszenie szkołyMateriały dydaktycznePoznajemy zawodyPoznajemy firmyZawody w naszej okolicyInformacja dla firmyInformacje dla rodzicówKarty pracyProgram wycieczkiProjekt a zadania szkołyScenariusz zajęćBiznes przy tablicyPotwierdzenie udziału szkołyPobierz bannerFirmaUczestnicyKoordynatorPartnerzyGaleria zdjęć
Scenariusz zajęć
Scenariusz lekcji dla gimnazjów kl. I - III
Temat: „Otwarta firma – Zawody w mojej okolicy”
Czas: 120 minut.
Adresat: materiał ten może być wykorzystany na lekcjach terenowych (poszczególnych przedmiotów lub lekcjach wychowawczych) w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Cele lekcji:
CEL OGÓLNY
Przygotowanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- zapoznanie uczniów ze specyfiką zawodów wykonywanych w pobliżu miejsca zamieszkania,
- zweryfikowanie wyobrażeń uczniów na temat zawodów wykonywanych w pobliżu miejsca zamieszkania,
- poznanie specyfiki rynku pracy w najbliższej okolicy,
- planowanie kariery edukacyjnej,
- planowanie kariery zawodowej,
- ukazanie roli i zadania pracowników w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa,
- odkrywanie zależności między lokalizacją poznanego przedsiębiorstwa a perspektywami rozwoju społeczności lokalnej,
- poznanie profilu pracownika w osiąganiu celów zespołowych,
- motywowanie do podejmowania trudu weryfikowania własnych wyobrażeń z rzeczywistością,
- poszukiwanie rozwiązań z wykorzystaniem różnych źródeł informacji,
- inspirowanie do podejmowania działań przedsiębiorczych,
- kształtowanie aktywnego stosunku do życia,
- zachęcenie do podejmowania działań przedsiębiorczych jako atrakcyjnej drogi życiowej.
Po zakończonych zajęciach uczeń:
- jest zaznajomiony ze specyfiką wykonywania wybranych zawodów,
- zna role pracownika w procesie zespołowego osiągania celów,
- wie, jakie znaczenie ma przedsiębiorstwo dla rozwoju lokalnego,
- poznaje etapy planowania kariery zawodowej,
- wymienia cechy dobrego pracownika i weryfikuje je ze swoimi predyspozycjami,
- rozumie potrzebę podejmowania działań przedsiębiorczych,
- potrafi ocenić swoje umiejętności i wskazać umiejętności najbardziej pożądane przez pracodawców,
- rozumie potrzebę zastanowienia się nad własną przyszłością zawodową i jej właściwego zaplanowania.
Metody i techniki pracy:
- podające: element wykładu, pogadanka,
- praktyczne: pokaz z objaśnieniem, obserwacja,
- problemowe: aktywizująca – dyskusja.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Materiały dydaktyczne:
- wypełnione karty ucznia (zał.)
Proponowany przebieg lekcji
|
Tok zajęć |
Działania nauczyciela |
Działania ucznia |
| Faza wstępna (15min.) |
|
Uczniowie słuchają, odpowiadają i zadają pytania organizacyjne. |
| Faza główna (90min.) |
|
Uczniowie słuchają prezentacji i obserwują.
Poszczególne grupy prezentują zestaw przygotowanych pytań.
Uczniowie wypełniają karty pracy. |
| Faza końcowa i ewaluacja |
|
Uczniowie dokonują samooceny ewentualnych zmian w postrzeganiu charakteru poznanych zawodów i planowania własnej kariery edukacyjnej i zawodowej. |
EWALUACJA
- ewaluacja sumatywna podczas wręczenia podziękowania przedstawicielom przedsiębiorstwa
lub instytucji - ewaluacja odroczona podczas podsumowania przedsięwzięcia na forum klasy lub szkoły.





